تقویت سامانه سیما ۷۲۴ انگیزه مردم را برای ثبت قانونی معاملات افزایش می‌دهد

گروه استان‌ها - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد گفت: هدف ما جهت راه‌اندازی سامانه یکپارچه معاملات ایجاد انگیزه برای مردم جهت ثبت قانونی معاملات خود است.

محمدرضا عارفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد، پیرامون اجرای ثبت معاملات که انجام در سامانه سیما 724 و اینکه شاهد این هستیم معاملات خارج از قیمت مصوب و غیر قانونی انجام می‌شود اظهار داشت: با توجه به رشد بی‌رویه قیمت‌ها در بحث املاک که عده‌ای با دلال‌بازی و سودجویی آن را ایجاد کردند با همکاری دادگستری استان در جلسات تصمیم گرفتیم کمیته‌ای برای تهیه سامانه یکپارجه معاملاتی و کمیته قیمت‌گذار در استان داشته باشیم.

وی گفت: در سری اول ‌قیمت املاک شش منطقه در سامانه بارگذاری شد، دفتر فنی وظیفه‌اش کار کارشناسی املاک و قیمت‌گذاری بود که معاونت عمرانی انجام داد.

مدیرکل دفتر فنی و عمرانی استانداری یزد افزود: قیمت‌ها در سامانه بارگذاری شده است، مجدد برای اجرای کار نظارت را بر عهده اتحادیه گذاشتیم که دفاتر املاک حتما معاملات خود را درون سامانه بارگذاری کنند و کدهگیری بگیرند.

عارفی بیان کرد: نظارت‌ها را شروع کردیم تا ثبت در سامانه تقویت شود و تمام قول‌نامه‌های خرید و فروش وارد سامانه شود اما ما نمی‌توانیم مردم را مجبور کنیم که این کار را انجام دادند.

وی گفت: تمام کارشناسی‌ها و نرخ‌های مصوب توسط کارشناسان کانون رسمی دادگستری استان انجام شده است، نرخ‌ها مصوب شده و باید اجرا شود اما برخی از مردم زیر بار قیمت‌ها نمی‌روند و معاملات غیرقانونی انجام می‌دهند.

رحیمی‌زاده، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد اظهار داشت: در خصوص املاک و سامانه سیما 724 طراحی و اجرا با تاخیری مواجه شد، یکی از مشکلاتی که از اول بود ضمانت اجرا برای ثبت قول‌نامه‌ها بود.

وی گفت: البته برای اجرای این طرح اهداف متعددی داشتیم، همچون یکسان‌سازی قول‌نامه‌ها، ایجاد بانک اطلاعاتی ویژه مردم که برای استعلام ملک خود به ادارات مراجعه نکنند و سامانه را با یک مرجع قانونی لینک کنیم که بنگاه‌ها مجبور شوند قول‌نامه را ثبت کنند.

رحیمی‌زاده تصریح کرد: اگر سامانه به نحوی به سامانه سازمان صمت در خصوص ثبت اسناد و املاک متصل شود، دفاتر اسناد رسمی هم بتوانند ارتباط بگیرند، اشخاص می‌توان به راحتی برای تنظیم و ثبت قول‌نامه کار خود را انجام بدهند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد گفت: دو هفته قبل جلسه‌ای برگزار شد تا این ارتباط‌گیری تسهیل شود و دغدغه عمده‌ای از مردم برداشته شود و تصور نکنند که در دو مرجع مالیات اخذ می‌شود.

رحیمی‌زاده ادامه داد: در طرح تحول قضایی اصل نظارت بر بنگاه‌های املاک به سازمان ثبت اسناد واگذار شده که باید در این مسیر گام برداریم، تعداد قول‌نامه‌های ثبت شده و افرادی که رفتند ثبت‌نام کردند نسبت به ماه‌های قبل افزایش قابل توجهی داشته و حدود 590 نفر ثبت‌نام کردند.

وی با بیان اینکه در اقدام اول ما بنگاه‌های غیر مجاز که مرتکب جرم شده بودند بازداشت کردیم، آن چیزی که ما با اقدامات خود قصد داریم این است که برای مردم ایجاد انگیزه کنیم، هرچه سامانه تقویت شود در واقع برای مردم ایجاد انگیزه می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد اظهار داشت: بهترین ضمانت اجرای این کار انگیزه مردم و نظارت است، طبق مقررات اتحادیه‌ها شانیتی دارند که خودشان با قوت نظارت کنند و دادستان در صورتی ورود می‌کند که ترک فعلی توسط مدیران و مسئولان اتفاق افتاد باشد.

رحیمی‌زاده گفت: ابتدا لازم است آسیب‌های سامانه رفع کنیم، دسترسی به سامانه اگر به استان واگذار شود بهتر می‌توان ارتباط بین سازمان ثبت اسناد و سامانه را برقرار کرد.

وی با اشاره به برخورد انجام شده با بنگاه‌های متخلف در بخش حسن‌آباد یزد ادامه داد: با توجه به اینکه در منطقه حسن‌آباد املاک‌های غیر مجاز بیشتری بودند ورود کردیم و با بقیه بنگاه‌های غیر مجاز در سطح شهر یزد برخورد می‌کنیم.

کد خبر: 7
  تاریخ خبر : 23 دی 1399

ورود به سامانه